Serwis fotowoltaiki i gwarancja

Serwis i gwarancja instalacji fotowoltaicznej wydaje się czymś oczywistym. Decydując się na inwestycje jaką jest własny prąd czyli instalacja fotowoltaiczna, wierzymy, że wszystko będzie zawsze działało. Niemniej większość osób chce mieć gwarancję, dzięki czemu w razie awarii instalacji fotowoltaicznej mogą liczyć na serwis. Na co więc zwracać uwagę?

Czy kupując nową instalacje fotowoltaiczną gwarancja jest pewna?

Odpowiedź wydaje się oczywista, jednak wcale tak nie jest. Gwarancja produktu to nierozłączny element każdego nowego sprzętu. Z tego względu wiele osób słusznie uważa, że przy zakupie instalacji fotowoltaicznej otrzymuje gwarancję na moduły fotowoltaicznej. Niestety, w przypadku sprzętu, który wymaga montażu często gwarancja realizowana jest tylko w określonych warunkach. Dlatego warto wiedzieć na co zwracać uwagę decydując się na inwestycję. Ponieważ na realną gwarancję ma wpływ wiele czynników.


Dedykacja sprzętu na dany obszar, a gwarancja na instalację fotowoltaiczną.
Często mamy do wyboru ten sam sprzęt z polskiej jak i zagranicznej dystrybucji. Na czym polega różnica, pomijając cenę? Otóż często sprzęt jest dedykowany na dany rynek i tylko na wskazanym obszarze obowiązuje gwarancja produktu. Może być sprzęt dedykowany na konkretne kraje lub obszary np. na całą Europę. Decydując się na zakup sprzętu, który nie jest z polskiej dystrybucji ryzykujemy brak realizacji gwarancji. Inną sytuacja jest zakup np falownika dedykowanego na Europę czy modułów, ale z dystrybucji holenderskiej zamiast z polskiej. W takim przypadku nie mamy możliwości zgłoszenia reklamacji w naszym kraju. W takiej sytuacji wysyłamy zgłoszenie gwarancyjne do Holandii. Zatem da osób, które nie znają języków jest to dodatkowa przeszkoda. Warto więc jak rozważymy czy kilka złotych więcej za sprzęt z polskiej dystrybucji nie jest dla nas korzystniejszy.


Co należy wiedzieć o gwarancji na panele fotowoltaiczne?
Niezależnie czy zlecamy firmie montaż instalacji fotowoltaicznej, zakupionego samodzielnie sprzętu czy realizujemy inwestycje kompleksowo zawsze powinniśmy zwracać uwagę na datę produkcji. Dlaczego? Otóż wiele firm produkujących moduły fotowoltaiczne zastrzega sobie różne terminy. Przykładowo gwarancja jest ważna pod warunkiem, że moduły fotowoltaiczne zostaną zamontowane w przeciągu pół roku od daty produkcji. Chodzi o zapobieganie długotrwałemu  przechowywaniu sprzętu, gdyż generuje to ryzyko uszkodzenia. Ryzyko wzrasta im dłużej sprzęt leży gdzieś na magazynie, czy jest przesyłany z hurtowni do hurtowni. Z każdą zmianą miejsca są większe szanse na przypadkowe uszkodzenie. Jeśli więc nie zwracamy uwagi na aspekt jakim jest data produkcji sporo ryzykujemy. Już w dniu montażu możemy nie mieć gwarancji. Samo to, że sprzęt jest prosto z hurtowni nie daje więc nam pewności, ze standardowa gwarancja nie będzie tylko na papierze.

 

Co to jest gwarancja wydajności panelu słonecznego?
Ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez panel słoneczny zmniejsza się nieznacznie z każdym rokiem. Tak jest w przypadku wszystkich paneli słonecznych, ale w różnym stopniu. Powszechną praktyką w branży energii słonecznej jest zagwarantowanie, że panele nie stracą więcej niż 10%-20% swojej mocy wyjściowej w ciągu pierwszych 25 lat i jest to kluczowa korzyść z dobrej gwarancji na panele słoneczne. Mówiąc inaczej, producenci paneli zazwyczaj gwarantują, że ich panele będą produkować energię elektryczną na poziomie 80%-90% ich mocy wyjściowej na koniec 25 roku.
Zakres gwarancji wydajności jest kolejnym wskaźnikiem polityki obsługi i wsparcia producenta paneli w przypadku napotkania problemu z systemem solarnym. Podczas gdy kwestie związane z gwarancją na produkt są dość proste do wykazania (albo panel działa, albo nie), udowodnienie, że doświadczasz problemu z wydajnością panelu, który powinien być objęty gwarancją, może być o wiele bardziej subtelne, a powody tego wykraczają poza zakres tego krótkiego artykułu. Wystarczy powiedzieć, że wyższe 25-letnie gwarancje wydajności (tj. wolniejsza degradacja) są postrzegane bardziej korzystnie niż niższe gwarancje wydajności, ale w praktyce gwarancja wydajności może być lepszym wskaźnikiem zamierzonego zachowania panelu podczas degradacji niż praktyki wsparcia producenta. Jeśli panele słoneczne ulegają degradacji szybciej niż określa to gwarancja, producent naprawi panel słoneczny lub dostarczy panel zastępczy. Niektórzy producenci płacą nawet za transport panelu słonecznego do użytkownika i koszt robocizny przy wymianie panelu
.


Jaki wpływ ma wykonanie instalacji fotowoltaicznej na realizacje gwarancji?
Często pomijamy kwestie montażu instalacji, a to jak pokazuje życie ma zdecydowanie największy wpływ na gwarancje. W przypadku stwierdzonych usterek aż 70% wynikało z nieprawidłowo wykonanego montażu fotowoltaiki. Odpowiedni fachowiec powinien mieć wiedzę nie tylko jak i co połączyć, ale przede wszystkim jak to zrobić, żeby było bezpieczne dla klienta. Przykładowo wielu producentów falowników w warunkach gwarancji i montażu podaje minimalne odległości. Chodzi o to, żebyśmy mieli zachowaną cyrkulacje powietrza. dzięki temu falownik może się chłodzić. Wyobraźmy sobie sytuację, w której instalator zamontował falownik w kąciku pod samym sufitem. Brak cyrkulacji powietrza powoduje, że falownik z każdą chwilą nadmiernie się grzeje i finalnie zaczyna się psuć a w najgorszym przypadku wywołuje pożar. Oczywistym jest, że w takiej sytuacji po oględzinach producent odmówi naprawy, gdyż nie zostały spełnione warunki gwarancji.
Kolejnym aspektem mającym wpływ na realizacje gwarancji jest samo wykonanie połączenia złączek mc4. Jest to bezpośrednie połączenie przewodów, od którego zależy jak długo instalacja będzie działała prawidłowo. Dlaczego to takie ważne? Połączenia odpowiadają w zdecydowanej większości za bezpieczeństwo naszej instalacji. Wyobraźmy sobie, że monter źle zarobi końcówki przez co złączki będą się grzały. Czasami takie przegrzewanie wywołuje powstanie łuku elektrycznego. A stąd już blisko do powstania pożaru. Zapewne wiesz, że pojawiają się informacje o pożarach domów z fotowoltaiką. Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz na wczasy i dostajesz telefon, że dom się zapalił od instalacji. I właśnie, żeby zapobiegać takim sytuacją warto powierzyć montaż doświadczonej ekipie. Tam, gdzie w grę wchodzi kwestia bezpieczeństwa nie powinniśmy oszczędzać
.


Gwarancje producenta a gwarancje instalatora solarnego

Niektóre firmy zajmujące się instalacją solarną oferują dodatkowe gwarancje/rękojmie oprócz tego, co oferuje producent produktu. Głównym elementem tej gwarancji jest gwarancja wydajności, która gwarantuje całkowitą produkcję energii słonecznej w systemie, podczas gdy gwarancja producenta gwarantuje jedynie, że panel będzie miał zdolność do wytwarzania określonej ilości energii. Jest to duża różnica.

Przykład:

Twoje panele działają prawidłowo, ale system jako całość nie produkuje tak, jak powinien. Może to być wynikiem złej instalacji, złego umiejscowienia systemu lub nietypowych warunków pogodowych w tym okresie czasu. Ten scenariusz jest prawdopodobny, gdy gwarancja wydajności od instalatora będzie działać.


Gwarancja bezpieczeństwa czy takie coś istnieje?
Zapewne część osób, które to czytają zaczyna się zastanawiać czy to w takim razie bezpieczne. Oczywiście, że tak. Jest to taki sam prąd jaki znamy. A kwestia pożarów jest zupełnie jak przy źle zamontowanym gniazdku elektrycznym, kiedy przewody robią spięcie i z czasem mogą wywołać pożar w domu. Z tą różnicą, że w przewodach solarnych mamy prąd stały, a łuk elektryczny w jego przypadku ma bardzo wysoką temperaturę. Z tego tez względu istotne jest, żebyśmy stosowali sprzęt dobrej jakości, który dodatkowo eliminuje ryzyko utraty gwarancji. Mam tu na myśli odpowiedni przekrój przewodów, oryginalne złączki mc4, które są bardziej odporne na temperaturę. Jeśli postawimy na sprawdzony i wysokiej jakości sprzęt oraz doświadczona ekipę montażową, możemy spać spokojnie.
Ocena i porównanie zakresu gwarancji na produkty producentów paneli może pomóc w zapewnieniu, że potrzeby w zakresie serwisu i wsparcia zostaną zaspokojone w przypadku wystąpienia problemu z panelami słonecznymi. Gwarancje na produkty producentów są zatem ważnym uzupełnieniem innych czynników branych pod uwagę przy ocenie nie tylko specyfikacji technicznych producenta paneli, ale także jego praktyk biznesowych. W przypadku awarii panelu słonecznego producent wyśle panel zastępczy, a w niektórych przypadkach pokryje nawet koszty wysyłki i pracy przy jego wymianie.
Uzbrojeni w kolejną dawkę wiedzy możemy teraz ze spokojem podjąć decyzję o inwestycji i cieszyć się bezproblemową produkcją i gwarancją

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.